Jakie są objawy mogące świadczyć o uzależnieniu od alkoholu?© Licencjodawca | DragonImages

Pierwsze sygnały uzależnienia od alkoholu

Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka
2 marca 2023

Znaki ostrzegawcze świadczące o tym, że zaczynamy pić ryzykownie mogą być bardzo subtelne. To sprawia, że łatwo je zbagatelizować i nie powiązać z uzależnieniem od alkoholu. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić i skłonić do wprowadzenia zmian w życiu?

Alkoholizm nie rozwija się z dnia na dzień. To choroba, która potrzebuje czasu i podatnego gruntu. Gdy zaczyna przejmować kontrolę, pojawiają się znaki ostrzegawcze, które wysyła nam nasze ciało. Dr Maria Banaszek, specjalista terapii uzależnień mówi, jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

- Te, które najłatwiej jest dostrzec to zwrócenie uwagi, w jakich okolicznościach sięgamy po alkohol - wyjaśnia ekspertka.

Alkohol jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze, a większości Polaków kojarzy się z zabawą. Zdarza się jednak, że od okolicznościowego wznoszenia toastów do traktowania trunków jako remedium na stres jest krótka droga.

- Nawet jeśli nie jest to jeszcze uzależnienie, to problem możemy rozpoznać po tym, że czekamy na te rytuały. Że one są wpisane w nasze życie - mówi dr Banaszak.

Więcej dowiesz się z materiału WIDEO.

Źródło artykułu:WP abcZdrowie