Z ludzką twarzą: Niezwykle zwyczajni
Szacuje się, że w Polsce żyje nawet 60 tysięcy osób z zespołem Downa. I chociaż są częścią naszej społeczności, to wciąż czują się wykluczeni. A przecież niepełnosprawność nie odbiera prawa do normalnego życia. Nie odbiera prawa do miłości, marzeń, pracy czy szacunku. Osoby z niepełnosprawnościami mają takie same potrzeby i problemy jak wszyscy inni - i tak też chcą być traktowane. To "Niezwykle zwyczajni" ludzie, którzy nie chcą litości czy współczucia. Chcą, by dostrzec w nich człowieka i zobaczyć ich ludzką twarz.
Stereotypy, dyskryminacja, lęk, uprzedzenia. A gdyby zamienić to na integrację, nawiązywanie relacji i budowanie więzi? Dzięki takim osobom jak Maria Pietrusza-Budzyńska i aktorzy z Teatroterapii Lubelskiej, Monika Hoffman-Piszora i jej Dzieciaki Cudaki czy Joanna Ślesińska i jej córka Kornelka Fighterka - każdego dnia na naszych oczach w Polsce dokonuje się realna zmiana w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami. "Niezwykle zwyczajni" codziennie burzą mur i pokonują bariery - nie tylko swoje, ale także te tkwiąca w głowach wielu z nas.
I o tym właśnie jest drugie wydanie "Z ludzką twarzą". Mam nadzieję, że pozwoli wam spojrzeć na jego bohaterów przez pryzmat ich talentów i możliwości, a nie ograniczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo