Wirus HIV przez długi czas może nie dawać żadnych objawów© Getty Images | Science Photo Library

Zrobiłam test na HIV. Byłam gotowa na wszystko

Katarzyna Krupka
Katarzyna Krupka
01 grudnia 2022

Mogłam zamówić szybki test na HIV przez internet. Mogłam też wykonać badanie za darmo i anonimowo w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym. Wybrałam jednak opcję trzecią i zdecydowałam się na zrobienie testu na HIV w popularnym laboratorium medycznym. Jedna rzecz szczególnie mnie zaskoczyła podczas badania.

Wczesne wykrycie HIV pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego i zahamowanie namnażania się wirusa w naszym organizmie. Odpowiednio dobrana terapia podnosi komfort życia i pozwala chorym na normalne funkcjonowanie. Co więcej, osoba z niewykrywalnym poziomem wirusa we krwi – nie zaraża. 

Zrobiłam test na HIV
Zrobiłam test na HIVŹródło zdjęć: © Licencjodawca

Na dzień 14 listopada br. leczeniem ARV objętych było w naszym kraju 17 990 pacjentów. Dane te nie oddają jednak faktycznej liczby zakażonych, bo Polacy nie chcą wykonywać badań na obecność wirusa HIV, a tylko test jest w stanie wykryć lub wykluczyć zakażenie. Badanie jest niezwykle proste i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Nie musisz być na czczo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

#PlusCzyMinus? Czy na pewno zakażenie HIV cię nie dotyczy?

‘’Test jakościowy pozwalający na równoczesne wykrycie w surowicy krwi antygenu HIV – białka 24 (p24) oraz przeciwciał wytworzonych przez badanego, swoistych dla antygenów otoczki HIV-1 (grupy M i O) i HIV-2’’ – to pełna nazwa badania, za które trzeba zapłacić 43,05 zł. W cenę wliczona jest też opłata za pobranie materiału do badań w wysokości 6 zł. Przed pobraniem krwi otrzymałam do podpisania deklarację – mogłam zaznaczyć, czy w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu, chcę otrzymać wyniki wraz z poradą okołotestową od lekarza lub doradcy. Zaznaczyłam: TAK.

Deklarację należy wypełnić przed wykonaniem testu na HIV
Deklarację należy wypełnić przed wykonaniem testu na HIVŹródło zdjęć: © Licencjodawca

- Mogę być zakażona. Chciałabym wykonać badanie na HIV – powiedziałam przy okienku, a po kilku minutach byłam już w gabinecie, gdzie pielęgniarka pobierała moją krew do badania. Wyniki miałam otrzymać w ciągu kilku godzin. Z rozmów z osobami zakażonymi, a także z wielu prześledzonych przeze mnie wątków na grupach i forach internetowych, wiedziałam, że stygmatyzacja związana z HIV zaczyna się już na etapie wykonywania testów i ma się wyjątkowo dobrze w placówkach medycznych. Odmowa leczenia, tworzenie sztucznych kolejek czy pobieranie krwi w kilku parach rękawiczek, to tylko niektóre jej przykłady. Byłam przygotowana na wszystko. Nic z tych rzeczy jednak nie miało miejsca w wybranej przeze mnie placówce. Przebieg badania nie różnił się niczym od pozostałych, które tam wykonuję i właśnie to zaskoczyło mnie najbardziej.

HIV w Polsce
HIV w PolsceŹródło zdjęć: © Licencjodawca

Wynik mogłam odebrać przez internet po upływie kilku godzin. Czy się stresowałam? Tylko trochę, bo ‘’pewność’’ w tym przypadku jest złudna i uważam, że każda aktywna seksualnie osoba powinna wykonać test na HIV. Wirus nawet przez dekadę może nie dawać żadnych objawów, a to usypia czujność. Nieleczone zakażenie prowadzi do rozwoju AIDS i zwiększa ryzyko przekazania wirusa kolejnym osobom.

Mój wynik? Plus czy minus? Test był ujemny – we krwi nie wykryto przeciwciał przeciw wirusowi HIV ani antygenu wirusa. A gdyby był ''plus''? Chciałabym szybko rozpocząć leczenie i żyłabym dalej tak, jak do tej pory. Bo HIV to nie wyrok.

Wynik testu na HIV w moim przypadku był ujemny
Wynik testu na HIV w moim przypadku był ujemnyŹródło zdjęć: © Licencjodawca
Źródło artykułu:WP abcZdrowie
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij: